Jak to się robi na Śląsku, czyli przegląd śląskich logotypów

Projektowanie logo na Śląsku

Co jakiś czas dobiega nas informacja o nowych lub zmieniających się znakach promocyjnych miast. Powszechne już stało się promowanie zalet i uroków poszczególnych miejscowości, a co za tym idzie, konieczne w tym celu wydaje się posiadanie logo.

Postanowiliśmy przyjrzeć się zatem jak to się robi na Śląsku - czyli jakie są znaki graficzne miast w naszej okolicy.

Piekary Śląskie

Z uwagi na położenie siedziby naszej firmy, chcieliśmy zacząć temat od logo Piekar Śląskich, jednak niestety jak się okazało, pomimo ogłoszonego dwa lata temu konkursu na swój znak, zwycięzcy nie wyłoniono. Piekary mają natomiast swoje hasło promocyjne - "Miasto z perspektywami".

Katowice

projekt logo Katowic

Źródło: http://ksm.katowice.pl/wspolne-sprawy/index.php?id=625, http://www.katowice.eu/, http://www.katowice.eu/artykuly/5470,261,nowe-kierunki-promocji-miasta.htm

Zacznijmy więc może naszą podróż od stolicy naszego województwa. Katowice za naszej pamięci zmieniało swoje logo już trzy razy. Pamiętamy "mało" ciekawą czarno - żółtą literę "K". W 2008 roku zaprezentowano nowe logo i hasło promocyjne Katowic. Jako "Miasto wielkich wydarzeń" sygnowały się wizerunkiem Spodka w błękitno - zielonej kolorystyce. Z jednej strony Spodek, jest chyba najbardziej charakterystycznym obiektem miasta i wydaje się być idealnym motywem w logo, jednak czasem takie oczywiste wybory pozbawione są wyjątkowości i "genialności" pomysłu. Jakiś czas temu Katowice znowu zmieniły swój graficzny wizerunek - a mianowice logo miasta stał się znak zaprojektowany na okazję wyborów Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Katowice niestety tą stolicą nie zostały, ale zyskały nowe, świetne logo. Pozornie banalny kszałt serca w nowoczesnej pikselowej stylistyce prezentuje się naprawdę dobrze. Nie wiemy czy to kwestia znajomości Katowic i zauważania zmianach w nim zachodzących - ale natychmiastowym skojarzeniem dla nas było zestawienie dwóch charakterów miasta. Górna kolorowa część jako symbol miasta zmieniającego się, nowoczesnego, różnorodnego, szary "podziemny" dół - świetne nawiązanie do górniczej tożsamości.

Nowe logo budzi w nas również inne skojarzenie:) Pamiętacie taki widok?

telewizor

Chorzów

projekt logo Chorzowa

Źródło: http://www.chorzow.um.gov.pl/

Chyba najnowszym logo w regionie może się pochwalić Chorzów. Prosty, nowoczesny logotyp z towarzyszącym mu hasłem. Stylizowana i nieco abstrakcyjna litera "H" podkreślona jest kolorem czerwonym i wydaje się, że ma w znaku nadrzędne znaczenie. Niestety samodzielna próba rozszyfrowania znaczenia znaku okazała się bardzo nietrafiona. Kształt "H" i hasło "wprawia w ruch" od razu skojarzyła nam się z jakimś uchwytem, korbą; czymś, czym jeśli będziemy kręcić wprawimy w ruch jakąś machinę... Dla poprawnego wyjaśnienia przytaczamy:

(...)Chorzów wprawia w ruch i w oczywisty sposób nawiązuje do naszego klubu piłkarskiego, a drugie wykorzystuje podwójny krzyż zakonu Bożogrobców, który widnieje również na chorzowskim herbie.
Źródło: http://chorzow.naszemiasto.pl

Widzimy, że wykorzystuje kolor czerwony krzyża, ale kształt to już nieco inny. Dodatkowym ciekawym faktem podanym w argumentacji uzasadniającej pozytywny ruch Chorzowa jest ogromna gęstość zaludnienia miasta. A nie jest przypadkiem tak, że im gęściej, tym wolniej? Pomimo tego, logo jest bardzo ciekawe i nam się podoba.

Bytom

projekt logo Bytomia

Źródło: http://www.sp54.fora.pl/

Jadąc dalej, kolejnym mijanym miastem jest Bytom z jego "Energią kultury". Granatowy prostokąt z nazwą miasta, i jakby drewnianą kukiełką zamiast litery "Y". Chyba właśnie przez tę postać i hasło, logo kojarzy nam się ze znakiem dla domu kultury... Duża forma prostokąta optycznie obciąża logo. Niezrozumiałe są dla nas również jej proporcje względem cienkich lini w postaci - gdy logo będzie musiało być zeskalowane do bardzo małych formatów, może pojawić się problem z jego czytelnością.

Gliwice

projekt logo Gliwic

Źródło: http://gliwice.eu/

Dla odmiany w logo Gliwic przedstawiona została wyjątkowa budowla - Wieża Radiostacji - najwyższa drewniana konstrukcja na świecie. Tak więc mamy tu gliwicką wieżę na tle zachodzącego słońca, niczym arbuza w niebieskiej skórce;) Logo w stylu "rysunkowym".

Radzionków

projekt logo Radzionkowa

Źródło: http://www.radzionkow.pl

Podobny styl "pociągnieć pędzla" dostrzec możemy w logo Radzionkowa. Sygnet to stylizowana na kolorowego motyla literka "R". Znak pozytywny i ładny.

Ruda Śląska

projekt logo Rudy Śląskiej

Źródło: http://www.rudaslaska.pl/

Literę "R" w swoim logo ma również Ruda Śląska. Tym razem znak ma (chyba) nawiązywać do znaku ®. A może jednak do @ ?

Jaworzno

projekt logo Jaworzna

Źródło: http://www.zs4.jaworzno.edu.pl/projekty/logo_poziom_kolor.jpg

Zupełnie inne w stylistyce jest logo Jaworzna. Znak "efektami specjalnymi" stara się pokazać "źródło energii" jakim ma być miasto. Trzy kolorowe, półprzezroczyste części z błyskiem łączą się (lub eksplodują) coś na wzór kosmicznych wybuchów i narodzin gwiazd. W każdym razie energię widać;) Nie doszukaliśmy się czy powstała wersja uproszczona, do wykorzystywania np. jako grawer na długopisie.

Sosnowiec

projekt logo Sosnowca

Źródło: http://www.sosnowiec.pl/_upload/image/Ikonki/Sosnowiec%20logo%20A%20-%20kolor%20RGB.jpg

No to może pora na Sosnowiec. Jak się okazuje wiele śląskich miast szczyci się położeniem w samym centrum województwa. Tak jest w tym przypadku, a znak ma pokazywać miasto będące centrum, a rozchodzące ramiona mają symbolizować miasta z nim sąsiadujące oraz dynamiczne, kreatywne działania. Przy tym projekcie zdania naszej ekipy nieco się podzieliły: dla jednych logo spełnia założenia i pokazuje co istotne, dla innych powstało oko zielonego potworka;)

Zabrze oraz Świętochłowice

projekt logo Zabrza

Źródło: http://www.uks3zabrze.pl/

W samym "sercu Śląska" położone jest również Zabrze oraz Świętochłowice (jesteśmy szczęśliwym autorem logo Świętochłowic ;))

Rybnik

projekt logo Rybnika

Źródło: http://www.rybnik.eu/index.php?id=838

Podążając dalej, tym razem na południe, znakiem, który zasługuje za pokazanie jest logo Rybnika, które zaprezentowane zostało wraz z hasłem pomocyjnym w 2009 roku. Miasto ze szczupakiem w herbie i na fladze, również w logo ma tę rybę, a właściwie pięć. Rybnik, swoją historią i nazwą, nierozerwalnie związane jet z rybołóstwem i również w logo nie zabrakło tej symboliki. Niestety znak nie rzuca na kolana... Powielona x5 sylwetka skaczącego szczupaka w różnych kolorach i wielkościach, ułożona została w sposób chyba przypadkowy - trochę tak, jakby miało być równo, ale jednak nie wyszło... Szkoda... Na duże brawa za to, naszym zdaniem, zasługuje hasło: "Miasto z ikrą" - odważne, nie tylko z ikrą, ale i z pazurem.

Będzin

projekt logo Będzina

Źródło: http://www.okultura.bedzin.pl/main.php?id=imprezy&info=2012/_artykuly/Konkurs_StrategiaRozwojuMiasta

Turystyczne uroki swojego miejsca pokazuje swoim logo Będzin. Poprzednie logo przeszło metamorfozę, ale poszczególne elementy pozostały: Zamek, Góra zamkowa oraz literka "B".

Bielsko-Biała

projekt logo - Bielsko-Biała

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Bielsko-Bia%C5%82a.logo_2.png

Pierwszą literę, a właściwie litery nazwy ma w znaku również Bielko-Biała. Zestawienie "BB" stworzyło kawałek krajobrazu ze słoneczkiem;)

Żory

projekt logo Żor

Źródło: http://www.ikonasl.com/laureaci.htm

Jednym ciekawszych znaków na jakie natrafiliśmy w naszej "podróży" po śląskich miastach jest logo Żor. Opisując znak, uwagę trzeba zwrócić na wdrażany przez miasto system e-informacji turystycznej - odryj Żory - oparty na sieci fotokodów. Sygnet w logo miasta to nazwa Żory swoją stylistyką nawiązująca właśnie do kodu QR.

Wodzisław Śląski

projekt logo Wodzisławia Śląskiego

Źródło: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/wodzislaw_slaski_poludniowa_brama_polski_logo_miasta_57300.html

W zestawieniu nie możemy pominąć Wodzisławia Śląskiego... Domyślamy się, że to kontury naszego kraju... A może jednak talerz? A po bokach to sztućce, no bo co innego? Bardziej spostrzegawczy widzowie mogą zobaczyć też głowę ryby (mureny ;-)) 

Projektant dodatkowo sprytnie zaznaczył czerwonym kolorem autostradę A1, która przebiegając od miasta zaledwie w odległości 20 km będzie niewątpliwie atutem (...)
Źródło: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/wodzislaw_slaski_poludniowa_brama_polski_logo_miasta_57300.html :

Sprytny projektant pominął, że niektóre odcinki są w budowie ;-)

Podczas tej krótkiej przeprawy pośród znaków okolicznych miast, utwierdziliśmy się dodatkowo w przekonaniu jak różnorodny i ciekawy jest nasz Śląsk:)

12 listopada 2012

 


  • VERT Mirosław Dróżdż
  • ul. Siemianowicka 31/1, 40-902 Bytom
  • NIP: 626-277-82-58
  • REGON: 241227731
  • mBank 97 1140 2004 0000 3902 6237 7744
do góry