700 lat Świętochłowic - logo

Obecny rok jest datą symboliczną dla mieszkańców Świętochłowic, gdyż właśnie mija 700 lat od pierwszej historycznej wzmianki o tym mieście. Z okazji okrągłej rocznicy powstania miasta poproszeni zostaliśmy o zaprojektowanie znaku na tę okazję.

W głowach mieliśmy obraz typowych znaków powstających na tego typu rocznice. Zwykle większość z nich to jednakowe obrazki bez większego sensu. Bardzo chcieliśmy tego uniknąć.

Znak miał być używany na wszystkich materiałach wydawanych z okazji obchodów 700 lecia, dlatego przyjęliśmy, że powinno pasować do logo miasta, gdyż prawdopodobnie oba znaki będą występować razem. Fakt, że jesteśmy autorem znaku Świętochłowic ułatwiała w tym momencie sprawę i łatwiej nam było wpasować się konkretny styl. Zdecydowaliśmy, że dobrym rozwiązaniem będzie zachowanie dotychczasowej typografii i kolorystyki.

Na pierwszy ogień w naszej pracy poszły strzałki, ponieważ dobrze obrazują czas, który chcieliśmy pokazać. Jak się okazało różne ułożenie kierunków, dawało różne możliwości interpretacji symboliki znaku.

Kompozycja skierowanych ku sobie strzałek w różnych kolorach wskazuje na ważne wydarzenie w historii miasta.

Strzałki mają symbolizować przeszłość i przyszłość, które łączą się w danym punkcie. Wskazany punkt zaznaczony jest dodatkowym kolorem, tym samym którym wyróżnione jest 700 lat, aby zobrazować, że to ten moment jest wskazany, oraz aby podkreślić wyjątkowość tej daty. Wpisanie daty w kształt strzałki dawałoby jednak pewne ograniczenia w skalowaniu znaku, dlatego zaproponowaliśmy dwa warianty - mogące funkcjonować w wersji dużej oraz uproszczonej na mniejszych powierzchniach.

Kolejna propozycja opierała się na tej samej koncepcji, ale bez połączenia strzałek.

W kolejnej wersji strzałki zwrócone są w tę samą stronę, zgodnie z kierunkiem osi czasu. Pierwsza pokazuje moment początków miasta do roku obecnego, druga ma symbolizować przyszłość.

Ostatni pomysł opiera się na motywie zegara / licznika z obrotowymi cyframi. Charakterystyczny sposób odliczania czasu w takim zegarze dodaje znakowi uniwersalności –  cyfry w polach mogą się aktualizować, a odliczanie w ten sposób czasu do imprez obchodów jest bardzo dobrym pomysłem dalszego wykorzystania motywu.

Ostatecznie to właśnie ten pomysł został wybrany, z jedną małą zmianą. Zaproponowana przez nas kolorystyka znaku – mająca nawiązywać do logo miasta (te same kolory użyte zostały poprzednio), nie została zaakceptowana. Kolor szary musieliśmy zmienić na granatowy, ze strony www miasta.

Finalne logo obchodów 700-lecia Świętochłowic:

Wykorzystanie pomysłu na stronie internetowej obchodów rocznicy:


 

14 lutego 2013

 


  • VERT Mirosław Dróżdż
  • ul. Siemianowicka 31/1, 40-902 Bytom
  • NIP: 626-277-82-58
  • REGON: 241227731
  • mBank 97 1140 2004 0000 3902 6237 7744
do góry