Uratuj swoje dane dzięki pendrive z Windows 7 Live USB Boot

Pisaliśmy już o tym, w jaki sposób zabezpieczyć pliki przechowywane na dysku USB, tak aby w razie jego utraty nie denerwować się o dostęp osób niepowołanych do naszych danych. Oczywiście utrata naszego pendrive nie jest jedyną sytuacją, która może zepsuć nam poranek :) Wyobraźmy sobie, że przychodzimy rano do pracy, otwieramy laptopa i naszym oczom ukazuje się, przykładowo, taki komunikat:

Komunikaty błędów, które mogą oznaczać uszkodzenie jednego z systemowych plików:

- Bootmgr is missing Press Ctrl+Alt+del to restart,
- Ntldr is missing Press Ctrl+Alt+del to restart.

Czy straciłem wszystkie swoje dane?

W jednej chwili czujemy, że wszystkie nasze zdjęcia z wakacji, dokumenty i raport dla szefa nad którym siedzieliśmy do późnych godzin nocnych po prostu zniknęły. Na domiar złego nie robiliśmy kopii zapasowych. Pal licho z komputerem, który w najgorszym wypadku wyślemy do serwisu, ale co z naszymi danymi? Czy wszystko stracone? Otóż niekoniecznie. W stanowczej większości przypadków powyższy komunikat spowodowany jest zniknięciem jednego z ważnych plików systemowych, czy to przez złośliwe oprogramowanie, czy przez błędny sektor, który powstał np. w wyniku wkładania laptopa do torby, gdy ten jeszcze pracował (np. zamykał system). Wskazany przypadek nie jest jednoznaczny z fizycznym usunięciem danych i czasami wystarczy sformatować dysk oraz zainstalować na nowo system operacyjny, aby przywrócić komputerowi sprawność.

Ale jak odzyskać to co miałem na dysku?

Jeśli opisana sytuacja miała miejsce to nasze dane na dysku nadal tam są. Nie możemy jedynie uruchomić oprogramowania nimi zarządzającego (systemu), aby je odczytać. Pokażemy Wam jak się przygotować na takie sytuacje przygotowując bootowalny pendrive z Windows 7 LIVE.

Co potrzebuję?

Zakładając, że posiadasz, drogi czytelniku, sprawny komputer z licencjonowanym systemem Windows dodatkowo potrzebujesz:

- pendrive o pojemności co najmniej 512MB,
- darmowego oprogramowania WinBuilder w wersji  082 dostępnego do pobrania ze strony http://reboot.pro/files/file/4-winbuilder/,
- nośnika CD/DVD ze swoim Windowsem,
- trochę miejsca na dysku, samozaparcia oraz czasu :)

Przygotowania do rozwiązania problemu

WinBuilder download

                W pierwszej kolejności pobieramy program WinBuilder klikając w zielony przycisk ‘Download’, a ponieważ plik znajdziemy w elementach pobranych zanim go uruchomimy musimy przenieść go w nowe, prostsze w lokalizacji miejsce na dysku np. do „C:\Win7_Live”.

                Kolejnym krokiem jest skopiowanie całej zawartości płyty DVD z naszym Windowsem 7 (w dowolnej wersji) do katalogu, np. „C:\Windows7_src”

Ściezki plików windows Builder

Ratujemy dane – tworzenie USB LIVE z Windows 7

Teraz kiedy mamy już skopiowane pliki programu oraz systemu operacyjnego, możemy uruchomić program WinBuilder – klikając dwa razy w jego ikonę.

Windows Builder skrót

Windows Builder - ekran powitalny

Po jego uruchomieniu zaznaczamy opcje pobrania odpowiedniego modułu dla Windows 7, który pomoże nam stworzyć Windows 7 Live USB Rescue Disk. Z rozwijanej opcji wybieramy ‘Complete’ i przyciskamy ‘Download’. Następuje pobieranie plików programu. Po zakończonym pobieraniu program przyjmuje gotowość do pracy.

Windows Builder - ustawienia

Należy teraz odpowiednio skonfigurować program. Wskazujemy ścieżkę plików uprzednio skopiowanych z płyty z Windows 7 – wybieramy z lewej strony Win7PE SE następnie ‘Source’, a na końcu wskazujemy pliki źródłowe. 

Aby program przygotował nam pamięć USB z systemem w wersji LIVE wskażemy mu na który dysk ma nagrać przygotowane pliki (pamiętajmy, że wszystkie dane z pendriva będą usunięte!).

Ustawienie kopiowania danych na Pamięć USB (Pendriva)

Kiedy już wszystko zrobiliśmy zgodnie z instrukcją wybieramy duży niebieski przycisk  ‘PLAY’ w prawym górnym rogu – program przygotuje nam najpierw na dysku wersję LIVE systemu a następnie nagra ją na wskazaną pamięć przenośną. Jeśli w trakcie pojawią się komunikaty z informacją, że wszystkie dane zostaną usunięte z naszego pendriva odpowiadamy twierdząco. Podobnie z zapytaniem o nazwę dysku – możemy zostawić domyślną i kliknąć ‘OK’

Proces tworzenia Windows live

 

Ratujemy dane – awaryjne uruchomienie z pendriva

Finalnie będziemy mieli w porcie komputera pendriva z systemem operacyjnym, który pozwoli nam w trybie awaryjnym skopiować własne dane. Aby komputer uruchomił się z dysku USB musimy wskazać komputerowi, że ma szukać systemu rozruchowego z pendriva. Robimy to wchodząc do BIOSu (wciskając przycisk DEL lub F2 na klawiaturze komputera w trakcie początkowego rozruchu).
WAŻNE – większość nowych komputerów posiada możliwość uruchomienia z dysku USB jednak nie każda wersja oprogramowania BIOS to umożliwia!

1st boot device USB HDD


Opcja ustawiania bootowania na dysk USB może w różnych komputerach wyglądać inaczej.  „1st boot option” w „Boot Device priority” ma mieć postać USB-HDD, USB-DISK lub (jak wyżej) General USB Flash Disk. Po poprawnym ustawieniu odpowiednich opcji wybieramy przycisk F10 i zapisujemy zmiany. Po restarcie komputera nie powinniśmy już zobaczyć komunikatu z brakującym plikiem a ekran logowania systemu LIVE (na którym nic nie musimy wybierać – po 5 sekundach domyślna opcja zostanie wybrana automatycznie).

Ekran bootowania Windows 7 Live

Dyski widoczne po uruchomieniu Windows Live

Po chwili uruchomi się system dzięki któremu zobaczymy dyski z naszymi danymi. Teraz spokojnie można je przekopiować na inny dysk zewnętrzny i oddać komputer w ręce specjalisty lub samodzielnie dokonać reinstalacji systemu.

12 grudnia 2012

 


  • VERT Mirosław Dróżdż
  • ul. Siemianowicka 31/1, 40-902 Bytom
  • NIP: 626-277-82-58
  • REGON: 241227731
  • mBank 97 1140 2004 0000 3902 6237 7744
do góry