A Ty pilnujesz swojej domeny?

W dobie internetu domena to już nie tylko adres strony oraz poczty internetowej. Dla firm jest też znakiem towarowym, pozwalającym na identyfikację przedsiębiorców. Większość klientów zagląda na stronę firmy, chcąc uzyskać potrzebne informacje, albo skorzystać z oferty. Co gdy domena zniknie? Jak duże straty przyniosłoby to Twojej firmie?

Dbaj o odpowiednio wcześniejsze przedłużenie domeny

Kupując domenę nie wystarczy zapłacić raz. Domena wygasa w rocznym interwale, wtedy należy dokonać kolejnej wpłaty na konto firmy od której ją kupiliśmy. Na stronie firmy można sprawdzić dokładnie jak długo jeszcze nasz zakup jest ważny. Jeśli przedłużenia dokonamy wcześniej, domena będzie ważna na okres plus jednego roku od momentu jej planowanego wygaśnięcia.

Gdy odkładamy płatność na “ostatnią chwilę” istnieje ryzyko, że finalnie zapomnimy o realizacji transakcji i w międzyczasie domena wygaśnie. Opłacać domenę należy więc odpowiednio wcześniej, by uniknąć stresu i niepotrzebnych problemów.

Jeżeli nie zapłacimy na czas domena przestaje działać i wraca do puli wolnych adresów. Takie domeny przejmują firmy przechwytujące wygasające domeny. Właściciel ma wtedy ostatnią szansę na odzyskanie adresu strony. Jednak sumy jakie trzeba zapłacić są zwykle bardzo wysokie, zwłaszcza gdy domenę chce przejąć ktoś jeszcze i dochodzi do licytacji. Warto tego unikać.

Uważaj na naciągaczy!

Czasem zdarza się, że firmy naciągające próbują wyłudzić opłatę za domenę lub oferują nam nową usługę. Wysyłają wiadomości, e-mail lub coraz częściej SMS, informujące, że ważność domeny się kończy i natychmiast trzeba dokonać wpłaty, żeby  domena nie wygasła. Często wtedy ulegamy presji, nie mamy czasu sprawdzić i staramy się jak najszybciej ratować naszą domenę. Warto jednak spokojnie przeanalizować wiadomość i sprawdzić, czy adres domeny się zgadza. Zwykle nazwa jest bardzo podobna do naszej, ale nie identyczna lub ktoś wysłał zwyczajny spam z numerem konta licząc na łatwy zarobek.

Jak tego uniknąć? Przede wszystkim powinniśmy wejść na stronę firmy od której domenę kupiliśmy. Tam uzyskamy szczegółowe informacje o ważności domeny i ewentualnej wymaganej wpłacie. Jeżeli mamy jakiekolwiek nieuregulowane zaległości (lub zbliża się termin płatności), po zalogowaniu się na nasze konto, wyświetli się stosowna informacja. 

Sprawdź komu płacisz

Należy też sprawdzić, jaka firma wysyła wiadomość dotyczącą płatności. Oszuści wykorzystują Twoje zdenerwowanie i narzucają Ci presję czasu. Gdy jesteśmy w stresie nie myślimy trzeźwo, często nie zauważamy jaki adres strony został podany i jaka firma do nas pisze. Nie wysyłaj pieniędzy od razu, na podane konto. Może się okazać, że taka firma nie istnieje, a wiadomość jest jedynie próbą wyłudzenia pieniędzy. Najbezpieczniej wszelkie opłaty wykonywać online, bezpośrednio przez stronę firmy z której usług korzystamy. Płacenie wyłącznie przez stronę danej firmy, zapewni nam uniknięcie ryzyka zostania ofiarą oszustwa.

Jak sprawdzić ważność domeny?

Choć każdy z usługodawców mówi nam kiedy nasza domena wygasa istnieje dodatkowa możliwość sprawdzenia ważności naszej usługi. Służą do tego zewnętrzne strony internetowe które sprawdzają ogólnodostępną bazę domen i informacji do nich przypisanych. Tak więc, aby sprawdzić ważność swojej domeny należy:

  • wejść na stronę np. https://www.whois.com/whois/
  • wpisać adres naszej domeny, np. www.vert.pl
  • kliknąć “Search”


Uzyskamy informacje podobne do następującej treści:


 

Co oznaczają poszczególne wartości i na co zwrócić uwagę?
W pierwszej kolejności uzyskujemy informację o domenie o którą pytamy, w naszym przypadku jest to domena vert.pl. Później jest napisane, że domena należy do organizacji, następnie podane są jej DNSy a na końcu podana jest data utworzenia, data modyfikacji (najczęściej ostatniej płatności) oraz data odnowienia “renewal date”. Ta ostatnia wartość jest tą której szukamy - musimy opłacić domenę do tej daty, jeśli chcemy stale być jej właścicielem.

 

20 czerwca 2017

 


  • VERT Mirosław Dróżdż
  • ul. Siemianowicka 31/1, 40-902 Bytom
  • NIP: 626-277-82-58
  • REGON: 241227731
  • mBank 97 1140 2004 0000 3902 6237 7744
do góry