Zabezpieczenie pendrive przed wirusami

Jednym z najczęstszych sposobów przenoszenia wirusów pomiędzy komputerami są pendrive. Na tego typu zagrożenia najbardziej narażone są osoby, które swoich pamięci przenośnych używają na komputerach ogólnodostępnych czyli na uczelniach czy w kafejkach internetowych. Po wizycie w takim miejscu i powrocie do prywatnego komputera, może okazać się że za pośrednictwem pendrive przynieśliśmy wirusa. Jak się przed tym zabezpieczyć?

Jednym ze sposobów jest wyłączenie autouruchamiania na naszym komputerze. Autouruchamianie (autorun), to mechanizm, który został opracowany wraz z rozwojem płyt CD. Powoduje on, że po włożeniu do komputera płyty (aktualnie działa to w przypadku jakiegokolwiek nośnika przenośnego) system startuje program, który został tam zainstalowany. Twórcy wirusów sprytnie wykorzystują to w przypadku pendrive, do automatycznego uruchamiania zainfekowanych programów. Automatycznie kopiują się one pomiędzy kolejnymi pendrivami a z nich na kolejne komputery, które również stają się zainfekowane. Oprócz tego mechanizmu rozprzestrzeniania, programy te zazwyczaj zawierają dodatkowo złośliwe oprogramowanie, które może np. odczytywać wszystkie wciskane klawisze (czyli podejrzeć nasze hasła do poczty czy banku), czy przeglądane strony internetowe.

Aby wyłączyć autouruchamianie:

  1. W systemach windows klikamy na menu start, a następnie w polu szybkiego uruchamiania wpisujemy Gpedit.msc (w przypadku starszych systemów należy użyć opcji Uruchom) oraz potwierdzamy naciśnięciem Enter.
  2. Szukamy opcji "Konfiguracja komputera" a wewnątrz "Szablony administracyjne". Powinna znajdować się tam pozycja System.
  3. W zakładce Ustawienia klikamy prawym przyciskiem myszy na pozycję Wyłącz funkcję Autoodtwarzanie. Następnie klikamy "Właściwości".
  4. W polu "Wyłącz autoodtwarzanie" wybierz pozycję Wszystkie dyski.
  5. Po wszystkim czeka nas jeszcze restart komputera.

Co ważne, jeśli nie chcemy całkowicie rezygnować z tej funkcji (która jest przydatna np w przypadku gier lub filmów) możemy jednorazowo wyłączyć automatyczne uruchamianie. Aby to zrobić wystarczy podczas wkładania pendrive do portu usb trzymać wciśnięty klawisz shift.

Przyda się jeszcze jedna uwaga. W oknie "mój komputer" dwukrotne kliknięcie w urządzenie również powoduje uruchomienie programu zdefiniowanego w automatycznym uruchamianiu - więc nawet po wyłączeniu autostartu możemy "ręcznie" uruchomić złośliwy program. Aby przeglądać zawartość pendrive należy kliknąć w niego prawym przyciskiem oraz wybrać opcję "otwórz" i jest to najbezpieczniejsza opcja.

Powyższe czynności chronią nasz komputer, przed zainfekowaniem z pamięci przenośnej. A jak zabezpieczyć samą pamięć przed umieszczeniem na niej wirusa?

Jeśli mamy pewność że pendrive aktualnie nie posiada wirusów, przed włożeniem go do obcego komputera możemy użyć funkncji zabezpieczania przed zapisem (będziemy w stanie tylko odczytać dane, nie będziemy mieli opcji zapisu). Aby to zrobić można użyć programu WriteProtector

Program ten nie wymaga instalacji, wystarczy go pobrać oraz uruchomić. Do dyspozycji mamy dwie funkcje. Pierwsza z nich pozwala na wyłączenie zapisu, druga przywraca go. Co istotne, programu tego powinniśmy użyć przed umieszczeniem pamięci w porcie usb komputera.

Warto również posiadać zainstalowany program antywirusowy, który automatycznie będzie skanował uruchamiane na komputerze pliki i powinien zabezpieczyć nas przed tym problemem. Przy okazji jeśli na pendrivie zostanie znaleziony wirus, program ten powinien go również usunąć.

CHCESZ O COŚ ZAPYTAĆ?
https://vert.info.pl/blog/w/44/zabezpieczenie-pendrive-przed-wirusami

no spam Brak SPAMu