Sklep internetowy idący z duchem czasu

Sklep SiSi.pl to system sprzedaży internetowej działający w branży odzieżowej. Oferuje szeroki asortyment produktów wiodących producentów stawiając na krótki czas realizacji zamówienia.

Wstęp oraz założenia

Wraz z rozpowszechniającym się dostępem do Internetu liczba osób aktywnie korzystających z jego dóbr stale rośnie. Zwykła ciekawość do rzeczy nowych przeradza się w praktyczność oraz wygodę.  Aby jednak w pełni osiągnąć sukces i sprostać wymaganiom postawionym przez użytkowników internetu należy poznać ich przyzwyczajenia oraz przeanalizować sposoby korzystania z sieci.

Decyzja o przygotowaniu nowego projektu strony została podjęta już jakiś czas temu i zrealizowana w zewnętrznej firmie. Naszym zadaniem było przeanalizowanie aktualnej sytuacji z uwzględnieniem nowego projektu witryny. Naszą pracę rozpoczęliśmy od analizy statystyk odwiedzin poszczególnych wersji językowych sklepu, na podstawie których wyszczególniliśmy słabe punkty użyteczności interfejsu. Koncentrując się na rozwiązaniach, które mają je zniwelować wyodrębniliśmy jedną główną maksymę, której podporządkowaliśmy dalsze prace:

Umożliwić jak największej liczbie odbiorców dostęp do informacji zawartych na stronie oraz w konsekwencji zmniejszyć współczynnik odrzuceń a zwiększyć współczynnik konwersji.

Nieśmiertelne 1024x768

Poprzednia wersja interfejsu strony realizowana była w latach 2007-2008 kiedy na rynku dominowały monitory z nominalną rozdzielczością ekranu 1024x768 pikseli (wówczas ok. 55% całego rynku wg Gemius SA) i pod taką rozdzielczość strona była przystosowana. Czas płynął,  serwis rozwijał się na poziomie zarządzania oraz obsługi zamówień a klient widział stale ten sam szablon.  Od tamtego czasu minęły co najmniej dwie generacje dostępnych na rynku komputerów. Wzrosła waga urządzeń mobilnych.  Dzisiaj ówczesne „1024” to niespełna 10% rynku i jego udział ciągle spada. Obserwujemy bardzo duży rozstrzał rozdzielczości wymuszony przez postęp technologiczny – pojawieniem się różnego rodzaju urządzeń mobilnych. Przesłany do nas nowy szablon witryny choć ładny i nowoczesny to brakowało mu jednego - spojrzenia w przyszłość.

Trochę danych statystycznych

Pobrana próbka dotyczy danych statystycznych obejmujących zakres jednego miesiąca – stycznia 2013 r. dla jednej z wersji zagranicznej strony.
Statystyki są nieubłagane – już 37% użytkowników strony korzysta z urządzeń mobilnych (w tym tabletów).


Dla porównania próbka z analogicznego miesiąca roku ubiegłego.

 


Różnica jest kolosalna. Już wówczas co 10 zamówienie mogło nie zostać zrealizowane z powodu nie dostosowanej strony internetowej.  

Dodatkowo pobrana została próbka danych z polskiej wersji sklepu. Co prawda nasi rodacy nie korzystają z aż tak dużej ilości urządzeń mobilnych jednak analiza podsuwa wnioski, że coraz łatwiejszy dostęp do tabletów oraz smartfonów w najbliższych miesiącach w znaczącym stopniu wpłynie na bilans desktopy / urządzenia mobilne.

Rozwiązanie i wnioski

Aby odpowiednio trafić w problem oraz wykorzystać potencjał rynku rozbudowaliśmy wersję graficzną nowego interfejsu w oparciu o metodykę „odpowiedzialnego projektowania”. Jej główne założenie polega na dostosowaniu strony pod każde dostępne aktualnie na rynku urządzenie (stacjonarne oraz mobilne). Informacje wyświetlane na każdym z ekranów mają być łatwe do odczytania, a w konsekwencji pozytywnie wpływać na odbiór wizerunku prezentowanej marki oraz przekładać się bezpośrednio (w tym przypadku) na sprzedaż. Dodatkowo zaprezentowany projekt został przygotowany z uwzględnieniem szeregu usprawnień pomagających klientowi w poruszaniu się po stronie.

Nasze działania pozytywnie przełożyły się na finalny efekt – zmniejszenia współczynnika odrzuceń aż o 14% oraz zwiększenia ilości zrealizowanych zamówień o ok. 17%. W dobie kryzysu kiedy dużo firm o charakterze e-commerce notuje spadki każdy wzrost umacnia markę oraz pozwala na dalszy rozwój.

Quo vadis

Nasze prace nie zakończą się na aktualnym etapie. Wspólnie z klientem będziemy dążyć do rozwoju oraz umacniania pozycji marki SiSi.pl na polskim rynku handlu w Internecie.

20 marca 2013

 


  • VERT Mirosław Dróżdż
  • ul. Siemianowicka 31/1, 40-902 Bytom
  • NIP: 626-277-82-58
  • REGON: 241227731
  • mBank 97 1140 2004 0000 3902 6237 7744
do góry